W dniach 18-20 stycznia w Hotelu Kurpia ARTE w Nowogrodzie odbyło się szkolenie dla Mentorów i Talentów z programu mentorskiego oraz sędziów i obserwatorów Podlaskiego ZPN.

Pierwszy blok tematyczny obejmował uczestników programu mentorskiego, na którym przedstawiane i oceniane były nagrane sytuacje boiskowe (klipy) z meczy przeprowadzonych w rundzie jesiennej przez talentów. Była to wymiana wiedzy oraz doświadczeń młodych, ambitnych sędziów z doświadczonymi mentorami oraz członkami Komisji Szkoleniowej Podl. ZPN. Talenci zostali poddani również testowi sprawnościowemu Yo-Yo.

Drugi cykl obejmował wszystkich sędziów i obserwatorów IV ligi i klas niższych, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w szkoleniu. Wykłady prowadzili zaproszeni goście Pan Marcin Szulc i Pan Piotr Tenczyński oraz Członkowie Komisji Szkoleniowej: Radosław Jemielity, Konrad Lewończuk oraz Grzegorz Kawałko.

Plan kursu był bardzo napięty, podczas którego szkoleniowcy przedstawili następujące tematy tj.:

  1. Niedozwolone użycie rąk w walce o piłkę.
  2. Zarządzanie rzutami wolnymi.
  3. Brak szacunku do zawodów – ciąg dalszy rozważań.
  4. Ustawianie – tajemnica sukcesu sędziego.
  5. Przygotowanie motoryczne sędziów piłki nożnej
  6. SPA/DOGSO – kryteria oceny, zapisy i interpretacje.
  7. Być jak drogowskaz – wykład dla mentorów.
  8. Test szkoleniowy – 20 pytań – sprawdzenie wiedzy ze znajomości Przepisów Gry w Piłkę Nożną 2018.

Podczas kursu zostały zaprezentowane wskazówki i najnowsze interpretacje Centralnej Komisji Szkoleniowej w oparciu o materiały filmowe z sytuacji boiskowych z polskiej Ekstraklasy jak również Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej.

Na szkoleniu uhonorowano i odznaczono sędziów za jubileuszową ilość przeprowadzonych spotkań. Puchary oraz odznaki za 500 zawodów otrzymali: Paweł Kostko i Karol Sokół, natomiast za 300 zawodów: Nowacki Maciej, Renkiewicz Michał, Mścichowski Andrzej i Samosiuk Łukasz.

W podsumowaniu Przewodniczący Kolegium Sędziów Podlaskiego ZPN Antoni Plona gorąco podziękował wszystkim zebranym za przebycie na szkolenie, a przede wszystkim dla Prelegentów za przekazanie wiedzy na temat najnowszych interpretacji Przepisów Gry w Piłkę Nożną.