Zbigniew Boniek: Wprowadzenie Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich to moment przełomowy

Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek, a także Sekretarz Generalny PZPN Maciej Sawicki wyjaśniają, jak ważne dla polskiej piłki jest wprowadzenie Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich. – To moment przełomowy. Przede wszystkim schodzimy ze szkoleniem do najmłodszych adeptów futbolu, zaczynamy od podstaw. Akademie czy Szkółki Piłkarskie będą również ze sobą rywalizowały, co spowoduje podniesienie poziomu szkolenia, a co za tym idzie – całej polskiej piłki. Program Certyfikacji Szkółek Piłkarskich wejdzie w życie od stycznia 2019 roku – zapowiada Zbigniew Boniek.

Odbiorcą Programu będą szkółki zajmujące się kształceniem dzieci i młodzieży między 6 a 13 rokiem życia. – Jest wiele szkółek piłkarskich, które szkolą dzieci, ale nie zawsze robią to prawidłowo, a pobierają za to opłaty. Certyfikacja Szkółek Piłkarskich ma podnieść poziom. Chcemy pomóc w szkoleniu od najmłodszych kategorii wiekowych, aby dać dzieciom jeszcze większą możliwość rozwoju. Jednym z najważniejszych celów Programu jest rozszerzenie dostępu do nowoczesnego, profesjonalnego treningu. Chcemy od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach nawyki piłkarskie oraz budować cechy zawodowego piłkarza. To musi dać efekty. Jakość młodych zawodników już wyselekcjonowanych do kadr i klubów będzie o wiele wyższa – uważa Maciej Sawicki, Sekretarz Generalny PZPN.

Polski Związek Piłki Nożnej chce zapewnić młodym adeptom futbolu nie tylko najlepszy trening, ale również warunki do pracy. – W tym monecie nie istnieje precyzyjne źródło danych na temat liczby istniejących szkółek piłkarskich. Szacujemy jednak, że to dwa-trzy tysiące. Na co dzień kształci się w nich około 200 tysięcy młodych adeptów piłki nożnej. Zdecydowana większość graczy w Polsce nie jest zarejestrowana w PZPN. Jednym z głównych założeń programu będzie zarejestrowanie piłkarzy w naszych bazach, tak by informacje o ich postępach były dostępne szerszemu gronu ekspertów. Wszystko po to, by jak najefektywniej wykorzystać okres treningowy i nie przeoczyć talentów. To ważne, aby wiedza przekazywana dzieciom na treningach była dostosowana do ich wieku, a obiekty na których trenują były właściwie przygotowane, bezpieczne i funkcjonalne – dodaje Sekretarz Generalny PZPN.

Maciej Sawicki wyjaśnia również, jak będzie wyglądała certyfikacja (szczegółowe informacje w prezentacji poniżej – red.). – Projekt zakłada przyznawanie gwiazdek, podobnych do tych, jakie przy swoich herbach umieszczają kluby piłkarskie, które zdobywały odpowiednią liczbę mistrzostw Polski. W naszym Programie będzie podobnie: najniższy poziom certyfikatu będzie symbolizowała brązowa gwiazdka, a kolejne – wyższe poziomy – to gwiazdka srebrna i w końcu złota. Dodatkowo w bazie PZPN każdy zainteresowany będzie mógł sprawdzić do jakiej kategorii przynależy intersująca go szkółka piłkarska. Uzyskując certyfikat PZPN, akademia potwierdza, że cechuje ją wysoka jakość posiadanych boisk oraz odpowiednie przeszkolenie kadr trenerskich. Dla rodzica wybierającego obiekt dla swojego dziecka będzie to stanowiło istotny atut wyróżniający szkółkę na tle innych podmiotów. Jeśli akademie będą zaś szkoliły na najwyższym poziomie, to będą także na tym zarabiały – dodał Sekretarz Generalny PZPN.

– Bardzo się cieszę z powstania tego projektu. Zależy nam na wysokiej jakości szkolenia wśród najmłodszych. Szybka komercjalizacja w tym obszarze jest trochę niepokojąca. Dzięki naszemu pomysłowi przekonamy się, które akademie chcą pracować wedle naszych, najwyższych standardów. Celowo nie wychodzimy z tym Programem do klubów Ekstraklasy i pierwszej ligi, ponieważ to przedsięwzięcia niezależne, stosujące swoje koncepcje szkoleniowe. Jako Polski Związek Piłki Nożnej nie wykluczamy jednak w przyszłości współpracy również z akademiami z najwyższych klas rozgrywkowych – zakończył Zbigniew Boniek.

źródło: łączy nas piłka