„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to Turniej, w którym najważniejsze są uśmiechy dzieci. Istotną rolę odgrywa jednak również aspekt zachęcania najmłodszych do uprawiania sportu oraz wychowania w duchu zdrowej, sportowej rywalizacji. Udział w tak dużych rozgrywkach jest dla małych adeptów piłki nożnej dużym przeżyciem, ale i ważnym, rozwijającym doświadczeniem. Zapisy drużyn potrwają jeszcze tylko miesiąc – do 31 stycznia.

Dla wielu dzieci gra w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to pierwszy kontakt z piłką nożną na zorganizowanym poziomie. Udział zapewnia najmłodszym nie tylko niepowtarzalne doświadczenia. To także moment, w której mogą zapałać miłością do gry w piłkę, a następnie rozwijać swoją pasję na treningach w szkole lub lokalnym klubie.

Na pierwszym miejscu – fair-play i zdrowa rywalizacja

Ideą wydarzenia, od początku jego istnienia, było stworzenie zdrowego środowiska, w którym można bawić się grą w piłkę nożną bez obaw i negatywnych emocji, które czasem towarzyszą rywalizacji sportowej – mówi Maciej Mateńko, wiceprezes PZPN ds. szkolenia. – Wymiar wychowawczy jest dla nas kluczowy, jednak równie ważne jest, by dzieci czuły się docenione i zmotywowane do dalszej pracy, a przede wszystkim, by wzmacniało się w nich zamiłowanie do gry w piłkę nożną.

Turniej buduje w dzieciach ducha sportowej rywalizacji opartej przede wszystkim na dobrej zabawie. Dla organizatorów niezwykle istotne jest, by od najmłodszych lat nauczać zasad fair-play, którymi dzieci mogą kierować się później nie tylko na boisku, ale także w życiu. Dlatego też w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wprowadzona została inicjatywa „Zielonej Kartki Fair-Play”. Sędziowie pokazują ją zawodniczkom i zawodnikom, którzy wyróżnili się godną pochwały postawą, na przykład przyznali się do wybicia piłki, gdy arbiter pomylił się i odgwizdał aut dla przeciwnej drużyny.

Rozwój nie tylko sportowy

Paulina Kawalec, selekcjonerka reprezentacji U-15 kobiet i zastępca koordynatora szkolenia piłki nożnej kobiet podkreśla, że dla wielu dzieci udział w rozgrywkach to przede wszystkim świetna zabawa i przeżycie, które mogą wspominać przez długie lata – ale nie tylko. To również pierwsza w życiu możliwość uczestnictwa w zorganizowanej grupie, w której należy ze sobą współpracować. To wspiera rozwój ich umiejętności społecznych czy samodyscypliny. Dzięki udziałowi w Turnieju rozwój mentalny dzieci ewoluuje również w innych kierunkach.

Dla każdego dziecka, Turniej to bardzo dużo emocji, zarówno tych pozytywnych, jak i tych, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. W momencie, gdy dziecko styka się w tak młodym wieku z ogromnymi emocjami, w przyszłości to zaprocentuje – mówi trenerka Kawalec. – To właśnie kwestie mentalne są najczęściej napotykanymi problemami w młodzieżowych reprezentacjach. Gdy ktoś wcześniej miał styczność ze stresem i emocjami, to jest lepiej przygotowany psychicznie do występów na boisku czy wymagających sytuacji w życiu.

Ponadto, podczas finałów wojewódzkich czy krajowych, uczestnicy muszą stać się młodymi dorosłymi i poradzić sobie, często po raz pierwszy, bez mamy i taty. Wyjazdy uczą dzieci, jak funkcjonować w grupie. Rywalizacja w sportach zespołowych uczy, że tylko współpraca z kolegami lub koleżankami może przybliżyć ich do zwycięstwa.

Turniej spełnia marzenia o grze na PGE Narodowym

Dla większości młodych fanów i fanek piłki nożnej w Polsce jednym z marzeń jest występ na stadionie PGE Narodowym. Nie trzeba jednak przejść całej ścieżki kariery i reprezentować biało-czerwonych barw w koszulce kadry, by to osiągnąć.

Taką możliwość otrzymują uczestnicy Turnieju, którzy dotrą do wielkiego finału rozgrywek. Co więcej, w XXIII edycji mecze finałowe odbędą się bezpośrednio przed jednym z czerwcowych meczów reprezentacji Polski, a nagrodą dla zwycięzców jest spotkanie z kadrowiczami. Rozgrywanie ostatniego etapu Turnieju w tak wyjątkowych okolicznościach ma ważny, symboliczny wymiar – być może niektórzy z uczestników Turnieju kiedyś spełnią dziecięce marzenia i zagrają z orzełkiem na piersi?

Turniej wychowuje kadrowiczów

W poprzednich edycjach „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” rywalizowało wielu obecnych reprezentantów Polski, dziesiątki piłkarzy kadr młodzieżowych czy rywalizujących obecnie na poziomie Ekstraklasy. Udział w rozgrywkach może być  więc ważnym elementem w drodze do piłkarskiej kariery.

Przykładem takiego zawodnika jest Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam), który miał okazję uczestniczyć w VIII i IX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, a niedawno zanotował dwa występy na Mistrzostwach Świata w Katarze w biało-czerwonych barwach. Udział w Turnieju (tym dziecięcym!) wspomina jako niezapomniane wydarzenie.

Pamiętam, że przez cały Turniej świetnie się bawiłem. Mimo wtedy młodego wieku wiem, że dojście do finału dało mi ogromną dawkę motywacji do dalszej pracy nad sobą. To właśnie takie rozgrywki pozwalają dzieciakom, szczególnie tym z mniejszych miast, jak ja, poczuć się jak gwiazdy. Tego uczucia nie da się zapomnieć – mówi Szymański.

Turniej to okazja, by pokazać swoje umiejętności przed skautami PZPN

Każdego roku, na różnych etapach Turnieju, pojawiają się skauci Polskiego Związku Piłki Nożnej. Wyszukują oni najbardziej utalentowanych, młodych piłkarzy i piłkarek do Akademii Młodych Orłów. To projekt szkoleniowy PZPN, w ramach którego dzieci zapraszane są na dodatkowe, specjalistyczne treningi prowadzone pod okiem trenerów ze związku. Skauci przeprowadzają także wstępną selekcję pod kątem Letniej i Zimowej AMO – obozów dla najlepszych graczy w Polsce do 13 roku życia, którzy w przyszłości mogą zasilić młodzieżowe reprezentacje kraju.

Paulina Kawalec dodaje: – Punkt szkoleniowy turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest niezwykle ważny i kluczowy zarówno dla dzieci, jak i trenerów reprezentacji młodzieżowych. Są oni zawsze obecni na finałach wojewódzkich i ogólnopolskich obserwując zarówno dziewczęta, jak i chłopaków. Często po zakończeniu rozgrywek największe talenty powoływane są do gry w kadrze czy też mają możliwość uczestnictwa w obozach AMO.

To ostatni moment, by zapisać drużynę

W tym roku do rywalizacji w Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” mogą przystąpić wyłącznie drużyny szkolne, dziewcząt i chłopców, w trzech kategoriach wiekowych: do 8, 10 i 12 lat. Zapisy trwają do 31 stycznia 2023 r. na stronie internetowej: www.zpodworkanastadion.pl, na której dostępny będzie także szczegółowy harmonogram rozgrywek. Pierwszy etap rywalizacji najmłodsi piłkarze i piłkarki rozpoczną w marcu 2023 r. Za udział każdej drużyny w rozgrywkach trener otrzyma piłkarski upominek.

Zawody rozpoczną się eliminacjami na szczeblu gminnym i powiatowym (od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.), a zwycięzcy awansują do rundy wojewódzkiej (od 1 do 31 maja 2023). Najlepsze 16 drużyn w kraju, po jednej z każdego regionu – w kategorii U-10 i U-12 wśród chłopców i dziewcząt, wystąpi w finale ogólnopolskim w Warszawie. Mecze finałowe odbędą się w czerwcu na stadionie PGE Narodowym.

***O Turnieju: Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” organizowany jest przez PZPN od 23 lat. Od 2007, Sponsorem Głównym Turnieju jest marka Tymbark. Turniej jest jedną z najszybciej rozwijających się inicjatyw Grassroots w Polsce, oraz jest największym w Europie wydarzeniem piłkarskim dla dzieci w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. Więcej informacji na stronie rozgrywek: www.zpodworkanastadion.pl