Dziś (30 lipca) na konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Podlaskiego Związku Piłki Nożnej podsumowano mijającą czteroletnią kadencję obecnego zarządu.

– To był niezwykle trudny i obfitujący w szereg wydarzeń czas. Już sam początek pracy wymagał podjęcia wielu niepopularnych decyzji – mówił Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego ZPN. – Nasz związek był zadłużony, swoje funkcjonowanie finansował kredytem (czerwiec 2016 r. wynik finansowy minus 140 000 zł). Dlatego w trybie pilnym należało wprowadzić program oszczędnościowy.

W związku ograniczono wydatki, zmieniono siedzibę związku (na tańszą, ale za to w centrum Białegostoku), przeorganizowano wewnętrzną pracę biura. Związek poddaje się audytom.

– Po prawie dwóch latach odzyskaliśmy finansową stabilizację. Obecnie możemy już bez obaw patrzeć w przyszłość (wynik finansowy czerwiec 2020 r. + 863 234 zł) – dodaje Cezary Kulesza, wiceprezes ds. finansowych w Podlaskim ZPN. – Dzięki temu mogliśmy w minionej kadencji wesprzeć kluby na ponad 800,5 tys. zł. Wkrótce, po rozegraniu pierwszej kolejki w nowym sezonie, na konta klubów przelane będzie kolejne 252 tys. zł wsparcia.

Zreformowane zostały także opłaty klubów na rzecz związku. Rozpoczęło się od tańszej piłki dziecięcej i młodzieżowej (wycofane zostały opłaty za kartki w meczach młodzieżowych; w rozgrywkach „Żaka” i „Orlika” zawody mogli sędziować przeszkoleni trenerzy; z klubów na związek zostały przeniesione opłaty za obserwatorów meczowych), by później rozszerzyć wsparcie na inne grupy klubów (Pro Junior Klasa Okręgowa – 40 tys. zł, przejęcie opłat za „obserwatorów” – 81 tys. zł, przejęcie opłat za sędziów II liga futsalu – 40 tys. zł). Związek mógł też bardziej zainwestować w szkolenia. Prócz kursów typowo piłkarskich, odbyły się unikalne szkolenia dla spikerów stadionowych, a także kurs pierwszej pomocy przedmedycznej (90 klubów), czy szkolenie „Sportowy rodzic”.

– Dużo wysiłku włożyliśmy w odbudowanie wizerunku podlaskiej piłki – dodaje prezes Kopczewski – To są z jednej strony działania sportowo-organizacyjne, ale także zaistnieliśmy w internecie, w mediach społecznościowych. Przedstawiciele Podlaskiego ZPN pełnią ważne role w strukturach PZPN.

Te wszystkie działania przełożyły się na to, że Podlaski ZPN stał się marką godna zaufania w PZPN co przełożyło się na przyznanie organizacji międzynarodowych wydarzeń. Na Podlasiu odbyły się prestiżowe turnieje młodzieżowe, mecze pierwszej reprezentacji kobiet, czy gry o punkty reprezentacji U21.

W sobotę 1 sierpnia na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbędzie się Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Podlaskiego ZPN. Przedstawiciele klubów z całego województwa wybiorą m.in. nowe władze związku na kolejne cztery lata. Sławomir Kopczewski ubiega się o reelekcję.