Ponad 200 licencjonowanych trenerów i instruktorów piłki nożnej pracujących w podlaskich klubach sportowych przyjechało w sobotę na Stadion Miejski w Białymstoku. Okazją było szkolenie zorganizowane przez Podlaskie Związek Piłki Nożnej.

Konferencje odbywają się raz w roku i cieszą się olbrzymim zainteresowaniem.

– W tym roku udało nam się zaprosić specjalistów z „górnej półki”. To nazwiska uznane w Polsce, ale też poza granicami kraju – mówi Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego Związek Piłki Nożnej. – Mam nadzieje, że program i wykładowcy, których udało się nam zaprosić, będą inspiracją do naszej trenerskiej pracy. Od każdego z tych wykładowców, którzy przyjechali do Białegostoku, można się czegoś dowiedzieć, nauczyć, każdy z nich jest wzorem do naśladowania, mamy tu wybitne postacie.

Na zaproszenie prezesa Kopczewskiego dp Białegostoku przyjechali:

Paweł Grycmann ( były piłkarz,trener,wykładowca na Śląskim AWF, trener edukator PZPN)

Radosław Mozyrko ( dyrektor Akademii Legii Warszawa, wcześniej pracujący m.in. w Machesterze United, Nottingham Forest i angielskiej federacji.

Miłosz Stępiński, trener pierwszej narodowej reprezentacji kobiet, analityk piłkarski, trener, doktor nauk o kulturze fizycznej, wykładowca dla trenerów w Polsce i w Niemczech.

Krzysztof Paluszek, dyrektor Akademii Piłkarskiej KGHM Zagłębie Lubin.
Stefan Majewski, (wielokrotny reprezentant Polski, dyrektor sportowy Polskiego Związku Piłki Nożnej),

Czesław Michniewicz. trener i były piłkarz, selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21.

Podczas konferencji prezes Kopczewski wręczył okolicznościowe grawertony zasłużonym podlaskim trenerom.

– To osoby, które osiągnęły bardzo dużo i zrobiły wiele dla rozwoju podlaskiej piłki – mówił prezes Kopczewski. – Od nich możemy się dużo nauczyć.

Uhonorowani zostali: Grzegorz Szerszenowicz, Mirosław Mojsiuszko, Jerzy Bołtuć, Leszek Piwko, Ryszard Karalus, Jerzy Szydłowski, Janusz Walczak, Tadeusz Gaszyński, Henryki Kamiński, Mieczysław Sobolewski, Cezary Łaski, Bohdan Kucharski, Andrzej Pietrzyk, Adam Popławski, Janusz Kaczmarz, Hieronim Łada, Dariusz Drażba i Leonard Aleksandrów

– Zwracam się do moich młodszych kolegów – mówił wyróżniony trener Tadeusz Gaszyński. – Oczywiście szkolenie jest ważne , wynik też jest bardzo ważny, bo z niego jesteśmy rozliczani. Ale pamiętajcie też, że równie ważne by w tym wszystkim, w naszej pracy być człowiekiem i wychowawcą. Nie ważne czy pracujecie z małymi chłopcami, starszymi czy seniorami. Odgrywacie bardzo ważną rolę w życiu tych chłopaków i nie zapominajcie o tym.