Klub Sportowy ŚNIADOWO funkcjonuje nieprzerwanie od 15 lat.

Zdzisław Zaremba / Prezes KS Śniadowo, Sławomir Kopczewski / Prezes Podlaskiego ZPN

Jest jedynym wiejskim klubem działającym na najwyższym szczeblu rozgrywek województwa podlaskiego.

Na terenie obecnego powiatu łomżyńskiego działało szereg klubów sportowych, które zaprzestały działalności. Wymienić można chociażby: Nowogród, Miastkowo, Wiznę, Jedwabne. Funkcjonuje jeszcze Gminny Klub Sportowy FORTY Piątnica z sekcją żeńską i drużyną młodzieżową. Aktywnymi klubami piłkarskimi pozostały obecnie tylko: ŁKS 1926 Łomża i my – Klub Sportowy Śniadowo – również z grupami młodzieżowymi.

KS Śniadowo funkcjonuje dzięki zaangażowaniu grupy ludzi, pomocy Urzędu Gminy Śniadowo i sponsorom. Nie zawsze było łatwo.

Jak doszło do powstania Klubu Sportowego Śniadowo?

Wszystko zaczęło się na przełomie czerwca i lipca 2003 r. W Szczepankowie zorganizowano turniej wiosek, który cieszył się sporym zainteresowaniem – wystartowało wtedy 8 drużyn. Po zakończeniu piłkarskich rywalizacji z pomysłem utworzenia klubu sportowego w Śniadowie wyszedł pan Leszek Klepacki, mający doświadczenie ze SKRĄ Wizna.

Pomysł został pochwycony. Odbyło się zebranie zainteresowanych osób i zapadła decyzja. Wybrano Zarząd. Prezesem został ówczesny Wójt gminy Śniadowo – pan Lech Marek Szabłowski – obecnie wicestarosta łomżyński. Wiceprezesem został pan Jarosław Kulesza, sekretarzem pan Waldemar Malinowski. Członkami zarządu zostali pan Zdzisław Zaremba kierownik drużyny oraz panowie: Paweł Kończyk i Cezary Polkowski. Wybrano nazwę: KS Śniadowo – pojawiła się propozycja Huragan. Powstał projekt logo i wybrano barwy klubu: zielono-czerwone. Zgłoszono klub do Podlaskiego Związku Piłki Nożnej w Białymstoku.

Zostaliśmy przyjęci. Przydzielono nas do rozgrywek w klasie B grupa druga. Zanim rozpoczęły się mecze o ligowe punkty zagraliśmy pierwszy oficjalny mecz o Puchar Polski. W niedzielę 3 sierpnia 2003 roku o godzinie 16 zapłaciliśmy frycowe z TEMPO Rutki przegrywając 1:5 i odpadając z dalszych rozgrywek.

Autorem pierwszej bramki KS Śniadowo jest 16-letni Michał Zaremba.

17 sierpnia 2003 roku o godz. 16 gramy mecz o ligowe punkty. Mnóstwo kibiców stojących wokół nieogrodzonego boiska. Przeciwnikiem jest klub Perspektywa z Łomży. Wygrywamy 6:1 i po I kolejce jesteśmy liderem w grupie.
Pierwszą bramkę z rzutu karnego zdobywa Zenon Czenstkowski. Następne 5 to dzieło grającego do dziś Tomasza Brulińskiego.

Sezon kończymy na 10 miejscu na 14 drużyn. Przez pierwsze 3 sezony gramy w B klasie z różnym szczęściem. W sezonie 2006/2007 awansujemy do A klasy, a w następnym do klasy Okręgowej. Gościmy tam przez 2 sezony.

W sezonie 2009/2010 spadamy do klasy A na 3 sezony.

Sezon 2013/2014 to historyczny awans do IV ligi – elity podlaskiego – i to w 10-lecie klubu. W IV lidze gramy przez 3 sezony i na 2 sezony spadamy do klasy Okręgowej.

W obecnym sezonie 2018/2019 po raz kolejny awansujemy do IV ligi – mamy nadzieję, że tym razem na dłużej.

W okresie 15-stu sezonów, dziś rozegraliśmy 450-ty mecz – jubileuszowy. Ile wygraliśmy? Nie liczyliśmy tego. Ale jest to możliwe do ustalenia.

Graliśmy z 77-ioma klubami województwa podlaskiego. Mieliśmy sparingi z klubami z woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

W lipcu 2007 r. 16-stu zawodników z drużyny gościło w Niemczech, w partnerskiej gminie Mark lkofen. Odbyliśmy na ich obiektach kilka treningów. Rozegraliśmy mecz z miejscową drużyną zakończony przyjaznym remisem 1:1.
6-dniowy pobyt zafundowały nam władze gminy.

W drużynie obecnie są 4 grupy. Seniorzy – IV liga – z większością piłkarzy z terenu naszej gminy, Trampkarze i 2 grupy młodzików.

Drużyny trenowane są przez panów: Adama Szubę i Mariusza Radgowskiego.

Ogromne podziękowania składamy na ręce obecnego Wójta Gminy Śniadowo – pana Rafała Pstrągowskiego. Serdecznie dziękujemy:

  • firmie Agro-Rolnik,
  • firmie Prefbet Śniadowo,
  • Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Piątnica,
  • sieci sklepów RAFI,
  • Banku Spółdzielczemu w Śniadowie
  • i innym wspierającym nas przedsiębiorcom.

Przede wszystkim dziękujemy grupie niesamowicie zaangażowanych w działalność klubu ludzi.

Mamy nadzieję, że następne 15 lat będzie nasze.

źródło: ks śniadowo