Powołany zawodnik z woj. Podlaskiego


Marcin Firańczyk (MOKS Słoneczny Stok Białystok)

Po sześciu latach przerwy reprezentacja mężczyzn ponownie zagra na Akademickich Mistrzostwach Świata. Po raz pierwszy za to na AMŚ zagrają za to Polki. W tym roku turniej odbędzie się w Ałmatach.

W turnieju mogą brać zawodniczki i zawodnicy w wieku od 18 do 25 lat (ten wiek muszą skończyć w danym roku kalendarzowym). To znacznie ogranicza pole wyboru selekcjonerem, którzy jednak dzięki temu mają możliwość sprawdzania zaplecza do kadry seniorów. Impreza w największym mieście i dawnej stolicy Kazachstanu potrwa od 19 do 26 sierpnia, ale ze względu na zasady, rządzące się sportem akademickim, indywidualne zgłoszenia, czyli składy kadr, trzeba podać już równo miesiąc wcześniej.

Akademicka reprezentacja mężczyzn:

bramkarze: Dawid Barteczka (Gwiazda Ruda Śląska), Michał Werner (Red Devils Chojnice).

rozgrywający: Tomasz Bieda, Wojciech Przybył (obaj Solne Miasto Wieliczka), Szymon Cichy (Rekord Bielsko-Biała), Karol Czyszek (Pogoń 04 Szczecin, do niedawna FC Toruń), Marcin Firańczyk (MOKS Słoneczny Stok Białystok), Mikołaj Kreft (AZS Uniwersytet Gdański), Tomasz Kriezel (FC Toruń), Arkadiusz Szypczyński (Gatta Active Zduńska Wola), Robert Świtoń, Mikołaj Zastawnik (obaj Clearex Chorzów), Jakub Węgiel, Dominik Wilk (obaj GSF Gliwice).

Akademicka reprezentacja kobiet:

bramkarki: Klaudia Ciupa (Gol Częstochowa), Dominika Dewicka (AZS UAM Poznań).

rozgrywające: Laura Czudzińska, Sandra Lichtenstein (obie AZS UAM Poznań), Kinga Ejzel (Rolnik Głogówek), Patrycja Falborska, Justyna Wójcik (obie Gol Częstochowa), Magdalena Knysak (AZS UJ Kraków), Aleksandra Lizoń (ROW Rybnik), Małgorzata Ładniak (Kotwica Kórnik), Monika Wasil, Marta Witoń (obie AZS AWF Warszawa), Katarzyna Włodarczyk (AZS UJ Kraków, do niedawna AZS UW Warszawa).

W mistrzostwach zagra 16 drużyn męskich i 9 kobiecych. Polacy zagrają w grupie D, gdzie ich rywalami będą Chiny, Izrael i Portugalia. Polki z kolei trafiły do grupy pięciozespołowej z Kanadą, Izraelem, Rosją i Ukrainą. Z każdej z grup do fazy pucharowej awansują po dwa najlepsze zespoły.

Trenerami biało-czerwonych drużyn są selekcjonerzy pierwszych reprezentacji – Błażej Korczyński i Wojciech Weiss. Powołania trudno komentować, zważywszy na sześcioletnią przerwę w udziale zespołu męskiego i debiut w Ałmatach kobiet. Warto jednak zauważyć, że w kadrze mężczyzn nie znalazł się żaden reprezentant AZS UW Warszawa – Akademickiego Mistrza Polski z ostatnich dwóch lat. Brak też przede wszystkim zawodników Rekordu Bielsko-Biała, choćby Michała Kałuży czy Łukasza Biela, ale tu przyczyny są oczywiste – mistrzowie Polski będą tuż przed preeliminacjami Ligi Mistrzów. Z kolei w drużynie kobiet nie ma Agaty Sobkowicz i Anety Szymanowskiej – dwóch najlepszych snajper Ekstraligi z ostatniego sezonu.

Po raz ostatni męska reprezentacja akademicka grała w mistrzostwach świata w 2012 roku w portugalskiej Bradze. Wówczas zespół, prowadzony przez Klaudiusza Hirscha, zajął 10. miejsce. Największym sukcesem pozostaje czwarte miejsce, wywalczone w 2006 roku w Poznaniu. Za dwa lata AMŚ ponownie odbędą się w stolicy Wielkopolski.

źródło: futsal-polska.pl