W całej Polsce trwają zapisy na kursy dla przyszłych sędziów piłki nożnej. Każde województwo indywidualnie ustala datę rozpoczęcia zajęć dla kandydatów na arbitrów. Dla chętnych przygotowaliśmy ściągawkę z listą osób kontaktowych, które odpowiadają za prowadzenie kursów. – Ja też zaczynałem od takich zajęć. Później przyszły pierwsze mecze sędziowane dzieciom, a następnie spotkania w B-klasie – mówi Szymon Marciniak, najlepszy arbiter świata. Każda wielka przygoda ma swój początek. U arbitrów piłkarskich takim początkiem jest właśnie kurs.

Ty też możesz dołączyć do sędziowskiej drużyny. W każdym województwie działa opiekun kursu, który pomoże Ci z zebraniem niezbędnych dokumentów, wyjaśni jak kurs przebiega i opisze, jakimi egzaminami (teoretyczny i sprawnościowy) się on kończy. W zależności od województwa, kursy odbywają się w różnych formach: tradycyjnej, hybrydowej i online.

– Każda historia ma swój początek. Moja zaczęła się właśnie na kursie sędziowskim. Jako młody chłopak zapisałem się na wykłady. Później zdałem swoje pierwsze egzaminy, poprowadziłem pierwszy mecz dzieci. Po pewnym czasie przyszedł debiut w B-klasie… Chciałbym zachęcić wszystkich młodych pasjonatów piłki nożnej, którzy szukają swojej drogi w futbolu, żeby zapisywali się na kursy sędziowskie w całej Polsce. To przygoda, możliwość funkcjonowania przy piłce nożnej, forma bycia sportowcem. Łapcie za gwizdki i chorągiewki. Dołączcie do naszej sędziowskiej ekipy – zachęca Szymon Marciniak.

16.06.2023 WARSZAWA, STADION PGE NARODOWY PILKA NOZNA, PILKA DZIECIECA TURNIEJ TYMBARKU – FINAL OGOLNOPOLSKI DZIECI KATEGORIE WIEKOWE U-10, U-12 GRASSROOTS NZ ILUSTRACJA, SZYMON MARCINIAK FOTO LUKASZ GROCHALA / CYFRASPORT

Podczas zajęć szczegółowo poznasz piłkarskie przepisy – wszystkie 17 artykułów. Nie są to tylko „suche” zapisy z książki. Wykłady prowadzone są z wykorzystaniem klipów wideo z meczów PKO BP Ekstraklasy, Fortuna 1. Ligi, a także spotkań międzynarodowych FIFA i UEFA. Wykładowcami są najlepsi arbitrzy w województwach – międzynarodowi oraz ze szczebla centralnego.

Pod tym LINKIEM (https://www.pzpn.pl/federacja/sedziowie/magazyn-sedzia) znajdziesz kontakt do opiekuna kursu w twoim województwie. Kolejne informacje przeczytasz na stronach kolegiów sędziów podanych tuż obok danych kontaktowych.

Od piątku, 12 stycznia, nauka Przepisów Gry jest jeszcze łatwiejsza. Tego dnia opublikowano aplikację Laws of the Game, która jest dostępna dla użytkowników systemów Android (w sklepie Google Play https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theifab.lawsofthegame&hl=pl ) i iOS (w sklepie App Store https://apps.apple.com/pl/app/przepisy-gry/id1464911972?l=pl ).