W miniony weekend Choroszcz gościła rozgrywki Młodzieżowych Mistrzostw Podlasia w futsalu. Młodzi zawodnicy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych – U13 i U15. Wśród młodszych triumfowała Akademia Piłkarska Progres Białystok, wśród starszych chłopaków najlepsza okazała się ekipa Warmii Grajewo.

– W przypadku zespołów U13 był to drugi tego typu turniej. Rozgrywki miały swoją premierę przed rokiem. Teraz rozszerzyliśmy to o zawody U15. Chłopcy mogli drugi raz wziąć udział w takich rozgrywkach. Sam turniej dostarczył wielu emocji, pięknych bramek, ciekawej gry, ale i rozpaczy w szeregach pokonanych, ale taka jest nie tylko piłka, ale cały sport. Cieszymy się, że udało się przeprowadzić w tym roku oba te turnieje – powiedział Przewodniczący Wydziału Futsalu i Piłki Plażowej Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, Jakub Budźko.

W rozgrywkach U13 ostatecznie zwyciężyła Akademia Piłkarska Progres. Drugie miejsce zajęła Warmia Grajewo, a trzecie Tur Bielsk Podlaski.

– Finał U13 równie dobrze wygrać mogła Warmia, o zwycięstwie Progresu zadecydowała większa skuteczność pod bramką. W starszej kategorii wiekowej poziom był dużo bardziej wyrównany i to Narew Choroszcz, która zajęła ostatecznie trzecie miejsce, też mogła cieszyć się z wygranej w całym turnieju – podsumował Jakub Budźko.

To, co nie udało się młodszym, udało się starszym zawodnikom Warmii Grajewo, która wygrała turniej U15.

– Przyjechaliśmy tutaj z zamiarem powalczenia o tytuł najlepszej młodzieżowej drużyny w futsalu. Nasz zespół składa się z zawodników z rocznika 2009 oraz 2010. Jest to niewielka część całej sekcji, ale wszyscy nie mogli zagrać. Kadra złożona z dziewięciu zawodników pod przewodnictwem trenera Pawła zremisowała pierwszy mecz i zwyciężyła w drugim, co wystarczyło do wygranej w całych rozgrywkach – powiedział Wojciech Dulgis, trener triumfatora rozgrywek, Warmii Grajewo.

– Mimo młodego wieku ci chłopcy mają już za sobą wiele turniejów halowych. Natomiast przeważnie gramy w konwencji piłki nożnej halowej, natomiast tutaj doszły zasady futsalowe, jak na przykład jedno podanie do bramkarza. Zakładaliśmy, że będzie to ciekawy turniej i fajne przetarcie dla chłopaków. Poziom był wyrównany i możemy wszyscy tylko żałować, że było tak mało gry. Fajnie, żeby do tej rywalizacji przystępowało w przyszłości więcej zespołów – zakończył jeden z opiekunów zespołu U15 Warmii Grajewo.

– Inna, mniejsza piłka, niż ta, której używa się w piłce nożnej halowej, może stwarzać na początku małe problemy. Chłopcy muszą się do niej przyzwyczaić, ale później, w trakcie zawodów, gra staje się już płynniejsza, a sama piłka wydaje się być ułatwieniem. Nie odbija się jak zwykła, pozostaje przy ziemi, a kibice mogą obserwować składniejsze akcje. Na pewno jest kilka zasad, których należy przestrzegać, a które obowiązują tylko w futsalu. Na początku sędziowie częściej musieli zwracać uwagę na te aspekty, ale później widać było, że zawodnicy przyswoili reguły – zauważył Budźko.

W sumie w turnieju U13 rywalizowało sześć zespołów, a w U15 – trzy. – W turnieju U13 spodziewaliśmy się właśnie takiej liczby drużyn. Bazowaliśmy na doświadczeniu z poprzedniego roku. W U15 tak na dobrą sprawę nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, ale cieszymy się, że byli chętni, żeby wziąć udział. Chcemy rozwijać te rozgrywki, żeby odbywały się w przyszłości na zasadzie eliminacji oraz preeliminacji i dopiero później finałów. Mam nadzieję, że kluby zareagują pozytywnie i chętnych będzie więcej – tłumaczy Przewodniczący Wydziału Futsalu i Piłki Plażowej.