Do 21 kwietnia trenerki posiadające ważną licencję na poziomie UEFA Futsal B, UEFA C lub Grassroots C mogą aplikować na darmowy kurs UEFA B dedykowany kobietom. Zgłoszenia kandydatek przyjmowane są za pośrednictwem platformy PZPN24.

Licencja na poziomie UEFA B uprawnia do prowadzenia wszystkich zespołów młodzieżowych (z wyłączeniem CLJ U-17 i U-19) oraz kobiecych drużyn seniorskich do pierwszej ligi włącznie. Rocznie w Polsce odbywa się około 30 takich kursów, organizowanych przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Z kursem dedykowanym trenerkom jest inaczej – on, podobnie jak chociażby kurs UEFA Pro, prowadzony jest przez PZPN, a część zjazdów odbywa się w Szkole Trenerów w Białej Podlaskiej.

Harmonogram kursu zakłada, że jedna z sesji odbędzie się podczas zgrupowania reprezentacji Polski do lat 15. – Co więcej, poza pracownikami Szkoły Trenerów zajęcia będą prowadzić selekcjonerzy kobiecych kadr narodowych: Nina Patalon, Katarzyna Barlewicz, Marcin Kasprowicz i Paulina Kawalec – wylicza Piotr Grzelak, zastępca dyrektora Szkoły Trenerów PZPN. 

Aby dostać się na kurs należy posiadać co najmniej roczne doświadczenie w pracy trenerskiej i pomyślnie zaliczyć egzamin wstępny składający się z części teoretycznej i praktycznej. Szczegółowe kryteria kwalifikacji są dostępne na stronie wydarzenia na platformie PZPN24 (wydarzenia -> kursy -> organizator: PZPN -> kurs UEFA B kobiet: opis). W ramach kursu odbędzie się 6 sesji programowych, pomiędzy którymi organizowane będą zajęcia w mikrogrupach. Ostatni zjazd zaplanowany jest na końcówkę listopada. Po nim kursantki podejdą do egzaminów: teoretycznego oraz praktycznego. 

Organizacja kursu jest spójna ze „Strategią piłki nożnej kobiet w Polsce na lata 2022-26” i ma na celu wzrost profesjonalizacji kobiecego futbolu. Podczas dotychczasowych dwóch edycji kursu UEFA B wyłącznie dla kobiet uprawnienia zdobyły 44 trenerki, w tym m.in. Anna Szymańska (była bramkarka reprezentacji Polski, obecnie trenera z licencją UEFA A) czy Anna Jankowska (odnosząca sukcesy w piłce młodzieżowej jako trenerka Warty Poznań, obecnie będąca kursantką UEFA Elite Youth).

Trzecia edycja kursu UEFA B dla kobiet zostanie zorganizowana w ramach realizacji programu UEFA „Coach Development Project For Women”. Z tego względu kurs jest darmowy, a uczestniczki nie poniosą żadnych opłat za nocleg czy wyżywienie podczas sesji programowych. Nabór na kurs trwa do 21 kwietnia.