Sześć dni, pięć treningów i trzy sparingi – to bardzo skrócony program pobytu kadry futsalu U19 w Białymstoku. Dla trenera Łukasza Żebrowskiego to w zasadzie końcowy etap selekcji zespołu przed rozpoczynającymi się w marcu eliminacjami do mistrzostw Europy w Chorwacji.

Zgrupowanie odbyło się w dniach 17-22 grudnia. Kluczowym jego elementem były trzy mecze kontrolne z zespołami występującymi w ekstraklasie futsalu (MOKS Słoneczny Stok Jagiellonia Białystok) i I lidze (BonitoHelios oraz Futbalo).

– Obecnie jesteśmy na etapie budowania naszej organizacji gry i sprawdzania poszczególnych zawodników w różnych konfiguracjach osobowych. Fajnie, że w Białymstoku mogliśmy to zrobić w warunkach meczowych. Cieszę się, że graliśmy z przeciwnikami, którzy są od nas silniejsi fizycznie, a chłopcy dali im radę – powiedział Łukasz Żebrowski, trener reprezentacji Polski U19 w futsalu.

Taktycznie kadra dużo czasu na zgrupowaniu poświęciła na pracę nad elementami związanymi z wprowadzeniem piłki do gry z autu w różnych sytuacjach meczowych oraz nad samą finalizacją akcji.

– Dobrze rozegrane auty pomagają chłopakom ustabilizować sytuację w meczu, ale też właściwie się ustawić na boisku. Przy czym chciałem, żeby oprócz grania schematów, zawodnicy dokładali do nich coś od siebie, pokazali własną inwencję w grze.

Jak dodał trener Żebrowski, w zasadzie zakończył już proces selekcji, a wybrana 18-osobowa grupa do wiosny już nie powinna się bardzo zmienić. – Przy czym na mecze eliminacyjne nie pojadą wszyscy. Możemy zabrać tylko dziesięciu zawodników z pola i dwóch bramkarzy. To powoduje, że rywalizację w zespole mam sporą – tłumaczy.

Obecna kadra U19 jest budowana w iście ekspresowym tempie. Z powodu pandemii ostatnie mistrzostwa Europy przesunięto z 2021 roku na 2022 i mogli w nich grać nawet 20-letni zawodnicy. Za to termin obecnych mistrzostw został utrzymany w 2023 roku. Tak, więc zamiast dwuletniego cyklu przygotowawczego, musi wystarczyć trochę ponad pół roku (od września 2022 r., kiedy rozegrano mistrzostwa w Hiszpanii, do marca 2023 r., kiedy startują eliminacje do mistrzostw w Chorwacji).

– To bardzo krótki czas i wszystko dzieje się dość dynamicznie. Dlatego chciałbym jeszcze na przełomie stycznia i lutego zrobić krótką konsultację, a w lutym zagrać dwumecz z Francją. 

Część zawodników z obecnego zespołu grała już z poprzednią kadrą. Trener Żebrowski ogrywał m.in. Miłosza Krzempka, Alberta Betowskiego, Pawła Mura, Huberta Zadrogę i Szymona Licznerskiego. W obecnej kadrze też są młodsi zawodnicy (rocznik 2006), którzy mają być fundamentem kolejnego zespołu U19.

Mistrzostwa Europy w kategorii U19 to zawody z krótką historią. Do tej pory odbyły się ich ledwie dwie edycje. W obu Polska docierała do półfinałów. Tam dwukrotnie trafiała na Hiszpanię, która również dwa razy została mistrzem. Dzięki osiągniętym wynikom, nasza reprezentacja w rankingu jest na tyle wysoko, że nie musi rozgrywać preeliminacji i jest losowana z koszyka z najlepszymi zespołami.

Marcowe eliminacje Polska rozegra w Mołdawii. Tam prócz gospodarzy, zmierzymy się ze Słowenią i Kazachstanem.

– Wydaje mi się, że najtrudniejszym rywalem będzie Słowenia. Spotkaliśmy się z nimi rok temu. My graliśmy wtedy jeszcze starszą generacją chłopaków, a oni wystawili przeciw nam zespół, który przygotowują na obecne eliminacje. Wygraliśmy nieznacznie. Bałkańskie zespoły grają zwykle poukładaną piłkę, mają dobrą technikę i są bardzo waleczne. Mołdawia i Kazachstan w ostatnich latach miały przeciętne drużyny, ale wystarczy, że trafi się im jakiś świetny rocznik i mogą być groźni. Nie można ich lekceważyć.

– Wierzę w wyjście z grupy eliminacyjnej i wejście do finałów. Stałoby się to po raz trzeci z rzędu i byłby to dla nas ogromny sukces – kończy trener Żebrowski.

Wyniki sparingów:

BonitoHelios Białystok : Polska U19 – 1:6

MOKS Słoneczny Stok Jagiellonia Białystok : Polska U19 – 4:3

Futbalo Białystok : Polska U19 – 3:5

Zawodnicy powołani na zgrupowanie w Białymstoku:

1. Eryk Krajewski (BonitoHelios Białystok)

2. Sebastian Koza (BSF ABJ Bochnia)

3. Miłosz Krzempek (BTS Rekord Bielsko-Biała)

4. Patryk Pawlus (BTS Rekord Bielsko-Biała)

5. Albert Betowski (GI Malepszy Arth Soft Leszno)

6. Adrian Wieczorek (GKS Futsal Nowiny)

7. Paweł Mura (GKS Futsal Tychy)

8. Oskar Dmochewicz (KS Constract Lubawa)

9. Hubert Zadroga (KS Constract Lubawa)

10. Szymon Licznerski (KS Constract Lubawa)

11. Maciej Górski (KC Constract Lubawa)

12. Łukasz Frankiewicz (KS Constract Lubawa)

13. Jakub Janiszewski (Piast Gliwice)

14. Hubert Klatkiewicz (Red Dragons Pniewy)

15. Nikodem Krajewski (Red Dragons Pniewy)

16. Filip Wojtaś (RKS Bór Regut)

17. Kamil Powała (SRS Gwiazda Ruda Śląska)

18. Mateusz Anuszewski (TAF Toruń)

Materiał przygotował:

Wojciech Więcko, Podlaski ZPN