W dniu 27.02.2022 Komisja d/s Nagłych podjęła decyzję o zmianie uchwały dotyczącej obcokrajowców spoza Unii Europejskiej występujących w rozgrywkach piłkarskich.
Uchwała nr 5/2022 z dnia 27 lutego 2022 roku Komisji ds. Nagłych PZPN w sprawie zmiany Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej
w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej
I. Działając na podstawie Art. 36 § 2 Statutu PZPN przyjmuje się następujące zmiany w Uchwale nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej:
1. W § 35 dodaje się ust. 9 w brzmieniu:
Ograniczenia o których mowa w niniejszym paragrafie nie mają zastosowania w odniesieniu do zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.
II. Pozostałe postanowienia Uchwały nie ulegają zmianie.
III. Niniejsza Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
cyt.
VII. UPRAWNIANIE DO GRY ZAWODNIKÓW – CUDZOZIEMCÓW
§ 35
- Do każdego klubu może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców.
- Do każdego klubu bez względu na klasę rozgrywkową może być potwierdzonych i uprawnionych dowolna liczba zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej, przy czym uprawnienie do gry w drużynie seniorów może nastąpić po przedstawieniu przez klub dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika – cudzoziemca w Polsce oraz otrzymanie przez zawodnika zezwolenia na pracę. Liczbę zawodników – cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej mogących równocześnie występować w poszczególnych meczach określają odrębne przepisy PZPN i regulaminy poszczególnych rozgrywek.
- W sytuacji potwierdzenia do klubu zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej, jego uprawnienie do gry w drużynie seniorów może nastąpić po dostarczeniu organowi prowadzącemu rozgrywki dokumentacji potwierdzającej legalizację pobytu i zatrudnienia na terytorium RP.
- W okresie obowiązującego uprawnienia zawodnika do gry, klub jest odpowiedzialny, pod rygorem kary dyscyplinarnej, o której mowa w Art. 102 Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, za niezwłoczne poinformowanie organów prowadzących rozgrywki o jakichkolwiek zmianach dotyczących legalizacji pobytu i zatrudnienia zawodnika na terytorium RP.
- Utrata prawa legalnego pobytu na terytorium RP i/lub zezwolenia na pracę stanowi podstawę do cofnięcia lub zawieszenia przez organ prowadzący rozgrywki uprawnienia zawodnika do gry.
- Ustala się, iż w każdym zespole każdego klubu musi być potwierdzonych i uprawnionych do gry co najmniej ośmiu zawodników posiadających obywatelstwo polskie.
- Ograniczenia o których mowa w niniejszym paragrafie nie mają zastosowania w odniesieniu do zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.
Uchwała nr 6/2022 z dnia 27 lutego 2022 roku Komisji ds. Nagłych PZPN w sprawie zmiany Uchwały nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych
I. Na podstawie Art. 36 § 2 Statutu PZPN przyjmuje się następujące zmiany w Uchwale nr XI/200 z dnia 7 grudnia 2018 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie określenia liczby zawodników cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej występujących w meczach piłki nożnej w sezonie 2019/2020 i następnych:
1. Dotychczasowy Art. 1 otrzymuje numerację Art. 1 ust. 1
2. W Art. 1 dodaje się ust. 2 w brzmieniu:
Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie dotyczą zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.
3. W Art. 3 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:
Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie dotyczą zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.
II. Pozostałe postanowienia Uchwały nie ulegają zmianie.
III. Niniejsza Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Cyt.
- W rozgrywkach Ekstraklasy i Pucharu Polski na szczeblu centralnym – bez ograniczeń,
- W rozgrywkach 1. Ligi – 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach 2. Ligi, 3. Ligi i niższych klas rozgrywkowych – 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu WZPN – zgodnie z decyzją Zarządu właściwego WZPN,
- W rozgrywkach Ekstraligi kobiet i Pucharu Polski kobiet na szczeblu centralnym –
2 zawodniczki-cudzoziemki spoza obszaru Unii Europejskiej, - W rozgrywkach I i II ligi kobiet oraz Pucharu Polski kobiet na szczeblu WZPN – 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach Ekstraklasy, I ligi Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu centralnym – 2 zawodników-cudzoziemców spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach II ligi Futsalu oraz Halowego Pucharu Polski na szczeblu WZPN – 1 zawodnik-cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach Polskiej Ekstraligi Futsalu Kobiet, I Polskiej Ligi Futsalu Kobiet oraz Pucharu Polski Kobiet na szczeblu WZPN i na szczeblu centralnym – 1 zawodniczka-cudzoziemka spoza obszaru Unii Europejskiej,
- W rozgrywkach piłki nożnej plażowej – 1 zawodnik (zawodniczka)-cudzoziemiec (cudzoziemka) spoza obszaru Unii Europejskiej,
2. Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie dotyczą zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.
cyt.
Art. 3
1. Zawodnik – cudzoziemiec spoza obszaru Unii Europejskiej może być potwierdzony i uprawniony do gry wyłącznie jako zawodnik profesjonalny, bez względu na klasę rozgrywkową, w której występuje klub pozyskujący takiego zawodnika. Dopuszcza się uprawnienie do klubu IV ligi i niższych klas rozgrywkowych oraz III ligi i niższych klas rozgrywkowych kobiet jednego zawodnika – cudzoziemca spoza obszaru Unii Europejskiej o statusie amatora pod warunkiem posiadania przez takiego zawodnika dokumentów zaświadczających legalizację pobytu zawodnika- cudzoziemca w Polsce.
2. Postanowienie art. 3 ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie rozgrywek danego sezonu kończą 15 rok życia i młodszych.
3. Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie dotyczą zawodników posiadających obywatelstwo ukraińskie.