To wy jesteście Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej: sportowcy, działacze, trenerzy, samorządowcy, dziennikarze, kibice i ci wszyscy, którzy kochacie piłkę. To wasza ciężka praca stanowi o naszej sile – powiedział do zebranych Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego ZPN otwierając jubileuszową galę związku.

Do Jeżewa Starego na obchody 90-lecia powstania podlaskiego związku stawiły się w zasadzie wszystkie najważniejsze osoby w polskiej piłce (w ostatnich chwili przyjazd odwołał prezes PZPN Zbigniew Boniek, list gratulacyjny od niego odczytał Eugeniusz Nowak wiceprezes PZPN). Delegacji z centrali przewodził sekretarz związku Maciej Sawicki. Przyjechali przedstawiciele wszystkich lokalnych związków piłkarskich, byli trenerzy kadry narodowej m.in. Paweł Janas, Stefan Majewski, czy byli kadrowicze: Paweł Wojtala i Radosław Michalski. Świat polityki reprezentowali posłowie: Kazimierz Gwiazdowski, Robert Tyszkiewicz i Krzysztof Truskolaski oraz europosłowie: Tomasz Frankowski i Krzysztof Jurgiel. Dużą grupą gości byli samorządowcy. Jednak najważniejsi byli lokalni działacze, trenerzy i zawodnicy.

– Piłka nożna potrafi jednoczyć. Jeszcze w czasach, kiedy grałem w reprezentacji Sejmu, ja byłem na stoperze, Grzegorz Schetyna w pomocy, a w ataku Donald Tusk. Taki układ poza boiskiem jest chyba niemożliwy – wspominał europoseł Jurgiel.

Podlaski związek jest najmniejszy w Polsce. Jest tu najmniej klubów, najmniej zrzeszonych piłkarzy. Na szczeblach centralnych gra pięć zespołów: w ekstraklasie – Jagiellonia Białystok, w I lidze – Wigry Suwałki, a w III lidze – KS Wasilków, Olimpia Zambrów i Ruch Wysokie Mazowieckie.

– Może jest was mało, ale macie za to świetną jakość pracy. To piłkarze wychowani na Podlasiu w ostatnich latach stanowili lub jeszcze stanowią o sile krakowskiej piłki – zauważył Ryszard Niemiec, prezes Małopolskiego ZPN. Przywołał tu nazwiska Tomasza Frankowskiego, Radosława Sobolewskiego, Rafała Boguskiego i Patryka Małeckiego. Eugeniusz Nowak, wiceprezes PZPN, dodał, że ta praca jest o tyle trudniejsza, że i finasowanie związku też jest na niskim poziomie.

Jakby na potwierdzenie tych słów główną część wydarzenia stanowiła ceremonia wręczenia odznaczeń i wyróżnień za pracę na rzecz rozwoju podlaskiej piłki nożnej. W sumie w różnych kategoriach uhonorowano ok. 70 osób. Te najcenniejsze odznaczenia z Ministerstwa Sportu i Turystyki otrzymali: złotą odznakę – Sławomir Pogorzelski, brązową – Mirosław Mojsiuszko oraz Grzegorz Szerszenowicz. Choć uważa się, że piłka nożna to męski świat, to specjalne wyróżnienia otrzymały panie, które w niej odgrywają wiodące role: Anna Chorążak (ŁKS Łomża), Barbara Dzierżyk (Petrus Łapy), Aniela Kotowicz (Hetman Białystok), Aneta Łapińska (wieloletnia trener reprezentacji kobiet woj. podlaskiego) oraz Agnieszka Syczewska (Jagiellonia).

Galę zwieńczył koncert Zenka Martyniuka.

Inicjatywę wsparł Marszałek Województwa Podlaskiego