W sobotę, 15 września, odbyła się kolejna odsłona imprezy, która na dobre wpisała się w kalendarz wydarzeń Łap.
Tym razem formułę otwarcia – “XI Parafiadę Diecezji Łomżyńskiej uważam za otwartą” – wypowiedział Prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej Sławomir Kopczewski. Parafiada w Łapach to święto sportu, kultury i wiary. Walka w duchu rywalizacji fair play, ale także czas na spotkanie i rozmowę. W tym roku gościliśmy w Łapach około 400 sportowców z 9 parafii Diecezji Łomżyńskiej i 3 parafii z Archidiecezji Białostockiej. Honorowy patronat nad imprezą sprawował ks. bp. dr Janusz Stepnowski, od którego list podczas mszy św. poprzedzającej sportową imprezę odczytał ks. Dariusz Kuligowski.

Uczniowie i uczennice szkół podstawowych rywalizowali w 6 dyscyplinach sportowych: piłka nożna, bieg na 400 i 200 m, siatkówka plażowa, rzut do kosza, przeciąganie liny. Najwięcej emocji budziła ta pierwsza. Rywalizacja przebiegała na bardzo wysokim i wyrównanym poziomie.

Gościem specjalnym tegorocznej Parafiady był Ivan Runje obrońca Jagielloni Białystok, drugi kapitan. Wychowanek Hajduka Split, w swojej karierze grał także w takich zespołach, jak Mosor, Nordsjælland oraz Omonia. Były reprezentant Chorwacji do lat 21. Zawodnikom kibicowali także m.in. księża, w tym księża proboszczowie ks. Waldemar Krzywiński z Parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, ks. Krzysztof Herman z Parafii św. Wojciecha BM w Uhowie, burmistrz Łap Urszula Jabłońska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach Sławomir Maciejewski oraz Przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Nożnej Hubert Siejewicz.

Zanim sportowa rywalizacja rozpoczęła się na stadionie miejskim przedstawiciel sportowców i sędzia złożyli uroczyste przyrzeczenia przestrzegania zasad ducha sportowego:

„W imieniu wszystkich zawodników Parafiady przyrzekam, że biorąc udział w zawodach sportowych będziemy przestrzegać ich zasad w duchu sportowej rywalizacji i honoru naszych drużyn.”

„W imieniu wszystkich sędziów przyrzekam, że podczas Parafiady będziemy wypełniać nasze funkcje z całą bezstronnością, w poszanowaniu przepisów wierni zasadom prawdziwego ducha sportu.”

Burmistrz Urszula Jabłońska życzyła wszystkim udanej zabawy i jak najlepszych wyników sportowych.

– W czasie Parafiady został rozegrany mecz piłki nożnej reprezentacji księży i strażaków. Dwa razy po 10 minut. Niesamowita atmosfera na boisku. Brawa dla obu drużyn. Wygrana reprezentacji strażaków w rzutach karnych; wynik z boiska 4:4 – relacjonuje Barbara Dzierżek, prezes Stowarzyszeniem Sportowo-Edukacyjnego „Petrus” im. Ks. Henryka Bagińskiego przy Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, które jest organizatorem tej sportowej imprezy.

Wszyscy uczestnicy Parafiady, bez poważniejszych kontuzji, wrócili szczęśliwi do swoich domów. Zabrali ze sobą piękne puchary, medale, dyplomy oraz wspaniałe nagrody rzeczowe: piłki nożne z autografem wicemistrza świata 2018, reprezentanta Chorwacji Lovre Kalinicia oraz Yuya Kubo reprezentanta Japonii, koszulki Jagiellonii z autografami zawodników drużyny, klubową koszulkę Damiana Wojtaszka, ze sportowymi pozdrowieniami od ONICO Warszawa, piłkę nożną dedykowaną od Prezesa Podlaskiego ZPN oraz szaliki polskiej reprezentacji z meczu Polska – Irlandia rozegranego 11.09.2018 r. i wiele innych cennych nagród. Ale przede wszystkim zabrali niezapomniane sportowe wspomnienia.

– Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspierają młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji i realizacji marzeń. Czynię to słowami św. Jana Pawła II: „Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi.” – mówi Barbara Dzierżek, prezes “Petrusa”.


Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Barbara Dzierżek – Prezes PETRUS Łapy

źródło: lapy.pl