Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa podlaskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 20-21 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: SP 51 Białystok i Włókniarz Białystok WOMEN w kategorii U-8, AMO Łomża i Łomżyczka w U-10 oraz SP 11 Suwałki PSP 7 SP Piątnica wśród grup wiekowych U-12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały Podlasie podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania na Podlasiu odbyły na terenie Stadionu OSiR w Sokółce. Dla występujących w nich najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu były one kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku.W Sokółce na uczestników rozgrywek czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii U-12. Dzień później obserwowaliśmy zmagania dzieci do lat 8 i 10. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry.

Turniej pozytywnie będą wspominać także sędziowie. – Prowadzenie zawodów dzieci przynosi największą satysfakcję i przyjemność – ocenia pan Stanisław Rak. – To, co najbardziej cenię u najmłodszych, to brak jakichkolwiek kalkulacji i kombinowania. Grę dzieci cechuje sto procent zaangażowania i postawa fair play, czego mogą uczyć się od nich zawodowcy.

Pan Stanisław może na ten temat powiedzieć więcej niż niejeden sędzia. Sam jest arbitrem od 34 lat na różnych szczeblach rozgrywkowych, najwyżej w obecnej II lidze. W trakcie swojej „przygody sędziowskiej”, jak to określa, prowadził mecze wielu znanych i poważanych zawodników z regionu, jak Jacek Chańko czy też Jacek Bayer. To, co zauważyliśmy podczas zawodów w Sokółce, to nienaganna kultura w stosunku zarówno do dzieci, jak i trenerów. Być może dlatego, jak sam podkreśla, w ciągu ponad trzech dekad nie miał z nikim w środowisku żadnych konfliktów czy niesnasek. A warto zaznaczyć, że ma na swoim koncie aż 1908 oficjalnych prowadzonych spotkań!

Osoba pana Stanisława nie jest jedyną, która przykuła naszą uwagę w Sokółce. Trudno było nie zauważyć osoby pani Genowefy, która dopingowała swojego wnuka, Karola w kategorii U-10. Mimo 68 lat, pani Genowefa aktywnie wspierała stojącego na bramkarza i całą drużynę Falconu Sokółka. – Tylko ja miałam rano czas, żeby przyprowadzić wnuka na stadion. Zaciekawiona postanowiłam poczekać i obejrzeć jego pierwszy mecz. Skończyło się tak, że zobaczyłam wszystkie trzy – śmieje się pani Genowefa.

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to rozgrywki, w których wyłonić można młode talenty polskiego futbolu. Jedną z takich perełek z pewnością był Szymon Stypułkowski z SP Siemiatycze. – Grałem kiedyś z jego ojcem w III-ligowej Cresovii Siematycze. Powiedziałem mu: „wybacz Marcin, ale twój syn będzie o wiele lepszy” – śmieje się jego trener i dodaje: – To przyjemność z nim pracować. Przykłada się do treningów, słucha rad. Gdy mówię, żeby ograniczył np. słodycze czy gry komputerowe, stosuje się bez protestów. A później sam dostrzega, że przekłada się to na boisku – podkreśla. Środkowy pomocnik był prawdziwym motorem napędowym drużyny, która po zaciętych bojach zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Szymon został królem strzelców w kategorii U-12, a jesteśmy pewni, że gdyby prowadzona była klasyfikacja najlepszych asystentów, mógłby zdobyć także i tę nagrodę. Zawodnik widział na boisku bardzo dużo, często posyłając prostopadłe piłki otwierające kolegom drogę do bramki. Warto zapamiętać to nazwisko.

Co prawda Julia Rupacz z drużyny Łomżyczki nie strzeliła dla swojej drużyny żadnego gola, lecz nie taka była jej rola. Bramkarka najlepszej ekipy w kategorii U-10 dziewczynek zachowała czyste konto przez cały turniej, walnie przyczyniając się do końcowego sukcesu. – Brakuje jej jeszcze trochę centymetrów, ale bardzo dobrze broni niższe strzały, radzi sobie też z grą na przedpolu – ocenia jej trener, pan Henryk Pestka. – W tamtym roku zajęliśmy w Finałach Ogólnopolskich 10. miejsce, ale jeśli Julia będzie tak bronić, tym razem chcemy pokusić się o lepszy wynik.

To, że niektóre miasta reprezentuje w finałach wojewódzkich kilka drużyn, nie jest niczym nadzwyczajnym. Jednak na Podlasiu mogliśmy zobaczyć aż dwie ekipy z tej samej szkoły – P 37 w Białymstoku – co jest już ewenementem. W Sokółce prowadzone przez trenera Sławomira Lewickiego i jego asystenta, Norberta Brześko składy zajęły w kategorii U-12 2. i 3. miejsce, co tylko pokazuje równość poziomów obu drużyn. – Zależało nam na tym, żeby obie ekipy miały podobny potencjał, nie chcieliśmy robić składu „A” i „B” – zdradza pan Norbert. Do bratobójczego pojedynku w finale zabrakło naprawdę niewiele.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. Arbitrzy w Sokółce pokazywali ją czterokrotnie.

 

Klasyfikacja generalna
Kategoria Chłopcy Dziewczynki
U-8 1. SP 51 Białystok

2. SP 1 Siemiatycze

3. AMO Łomża

4. Akademia Młodego Piłkarza

1. Włókniarz Białystok WOMEN

2. Rochate Kościelne

3. SP 3 Białystok

4. SP Słucz

Najlepszy bramkarz Dominik Małyszko, SP 51 Białystok Aleksandra Dąbrowska, SP 3
Najlepszy zawodnik Wiktor Podedworny, SP 1 Siemiatycze Wiktoria Schabowska, Rochate Kościelne
Król strzelców Daniel Gumieniak, Akademia Młodego Piłkarza Wiktoria Hodujko, Włókniarz Białystok WOMEN
U-10 1. AMO Łomża

2. SP 14 Białystok

3. SP 5 Białystok

4. SP Siemiatycze

1. Łomżyczka

2. MOSiR Bielsk

3. SP Kleosin

4. SP Siemiatycze

Najlepszy bramkarz Wiktor Żydaczek, SP 14 Białystok Julia Rupacz, Łomżyczka
Najlepszy zawodnik Łukasz Kijek, AMO Łomża Aleksandra Kozłowska, MOSiR Bielsk
Król strzelców Oskar Pietuszewski, SP 14 Białystok Wiktoria Zaczeniuk, SP Kleosin
U-12 1. SP 11 Suwałki

2. SP 37 Białystok (9994)

3. SP 37 Białystok (9996)

4. SP 1 Siemiatycze

1. SP Piątnica

2. SP 2 Grajewo

3. SP 47 Białystok

4. SP Nurzec Stacja

Najlepszy bramkarz Adam Stolarski, SP 11 Suwałki Karolina Komenda, SP 47 Białystok
Najlepszy zawodnik Patryk Drygiel, PSP 7 SP 37 Białystok (9994) Julia Trzcianka, SP Piątnica
Król strzelców Szymon Stypułkowski, SP 1 Siemiatycze Aleksandra Ziemkiewicz, SP 2 Grajewo

 

 

 

 

 

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

 

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

 

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie.Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux.Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów.Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci. Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski:Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

 

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Partnerem turnieju w województwie podlaskim jest Kompania Dystrybucyjna.

 

Tabela, wyniki w kategorii U-8, U-10

Tabela, wyniki w kategorii U-12

[envira-gallery id=”8089″]

Drużyny uczestniczące w Turnieju Finałowym woj. Podlaskim

[envira-gallery id=”8155″]