Polska reprezentacja piłki nożnej kobiet na zgrupowaniu w Łomży [VIDEO i FOTO]

Start / Aktualności Kadry / Polska reprezentacja piłki nożnej kobiet na zgrupowaniu w Łomży [VIDEO i FOTO]

Pobyt Reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet na zgrupowaniu w Łomży to świetna okazja, by nieco bliżej poznać kadrę i zainteresować się piłką w wydaniu kobiecym. Dlatego wczoraj wybraliśmy się na trening naszej reprezentacji, gdzie udało nam się porozmawiać z selekcjonerem i zawodniczkami.

Dzisiaj kobieca kadra z całym sztabem szkoleniowym wyjeżdża z Łomży na mecz z Ukrainą. To silny przeciwnik, spotkanie z którym będzie trudnym sprawdzianem formy naszych piłkarek. Dziewczęta wrócą jednak nad Narew w piątek, by kontynuować zgrupowanie i w poniedziałek przed łomżyńską publicznością zmierzyć się z reprezentacją Litwy. Szkoleniowiec naszych piłkarek, trener Miłosz Stępiński podkreśla, że mimo braku kilku kluczowych zawodniczek, które muszą wyleczyć kontuzje, obecna na zgrupowaniu kadra robi ciągłe postępy i stale pnie się w górę.

– Od czasu jak robiliśmy pierwsze badania do wyników, które mogliśmy wykonać tutaj, na tym pięknym boisku, progresja wynosi we wszystkich testach średnio około 12 procent, także one są jako zawodniczki o 12 procent lepsze, a logika podpowiada, że jeżeli każda z nich jest trochę lepsza, to i cały zespół musi na tym zyskać – tłumaczy selekcjoner kadry.

Trener Stępiński podkreśla, że pracy z kadrą nie traktuje jako krótkoterminowe zadanie w rodzaju tu i teraz awansować do Mistrzostw Świata. Oczywiście, jest to cel krótkoterminowy, ale w szerszym ujęciu chodzi o ogólny rozwój piłki kobiecej w kraju, co musi zaowocować coraz silniejszą kadrą, która w przyszłości będzie liczyć się w świecie.

Podczas wczorajszego treningu zawodniczki pracowały nad nakreślonymi przez trenera wariantami taktycznymi zarówno w ataku, jak też w obronie. Jak podkreśla szkoleniowiec, jest on “niewolnikiem pracy trenerów klubowych”, bo podobnie jak piłce męskiej, zawodniczki rozwijają swoje umiejętności głównie w swoich macierzystych klubach. Na zgrupowaniach kadry bardziej chodzi o budowę i doskonalenie określonego przez trenera stylu gry.

Pierwszym “egzaminatorem”, z pewnością wymagającym, będzie drużyna Ukrainy, która jest zdaniem trenera najsilniejszym z dotychczasowych przeciwników Polek. Jak dało się zauważyć na treningu, praca pod kątem spotkania z Ukrainą skupiała się w dużej mierze na grze obronnej i szybkim przejściu do kontrataku. Po powrocie do Łomży rozpoczną się przygotowania do meczu z Litwą i w tym przypadku można spodziewać się większego nacisku na grę ofensywną, bo i klasa rywala będzie wyraźnie niższa. Zarówno trener, jak i zawodniczki myślą tylko o zwycięstwie w obu tych spotkaniach, ale wszyscy podkreślają, że celem numer 1 jest pierwszy w historii tej kadry awans na Mistrzostwa Świata.

– Chcemy tego i na pewno będziemy o to walczyć, żeby awansować na Mistrzostwa Świata i to jest nasz najbliższy cel, aby zagrać świetne eliminacje i aby w końcu polska drużyna pojechała na Mistrzostwa Świata – zapewnia Ewa Pajor, największa z obecnych na zgrupowaniu w Łomży gwiazda reprezentacji i świeżo upieczona zdobywczyni mistrzostwa Bundesligi.

Obserwując z boku trening naszej kadry widać było wyraźnie znakomitą atmosferę w drużynie, a przy tym ogromne zaangażowanie dziewcząt w zajęcia. Przy takim ich podejściu można być przekonanym, że również w meczach dadzą one z siebie wszystko, a pomóc im w tym może doping łomżyńskiej publiczności, która w poniedziałek zasiądzie na trybunach stadionu miejskiego przy ul. Zjazd 18.

– Myślę, że wyniki pokazują to, że nasza gra idzie ciągle do przodu, więc warto przyjść na ten stadion. Jest tu pierwszy raz Reprezentacja Polski kobiet, a więc serdecznie zapraszamy wszystkich – mówi w imieniu swoim i koleżanek Dagmara Grad, jedna z ośmiu powołanych na to zgrupowanie obecnych zawodniczek Mistrza Polski Ekstraligi Kobiet KKPK Medyk Konin, w którego barwach grała w przeszłości także Ewa Pajor.

Galeria zdjęć

źródło: mylomza.pl