Pierwsze pół roku władz Podlaskiego Związku Piłki Nożnej

Start / Aktualności Futsal / Pierwsze pół roku władz Podlaskiego Związku Piłki Nożnej

Mija właśnie pół roku od wyborów władz Podlaskiego Związku Piłki Nożnej. Koniec roku i początek nowego to dobry moment, by podsumować, to, co udało się już zrobić i co jeszcze przed nami.

Kluby naszego województwa otrzymały te informacje wcześniej, natomiast teraz chciałbym podzielić się nimi z sympatykami piłki nożnej w regionie – mówi Sławomir Kopczewski, prezes Podlaskiego ZPN. – Tak jak obiecywałem w wyborach jawność i transparentność działań będzie teraz normą w związku.

Związek jest po audycie sytuacji finansowej i prawnej. Kontrola objęła okres półtora roku przed wyborami. Największym problemem okazała się dyscyplina finansowa i organizacyjna pracy. W trybie pilnym koniecznie było wprowadzenie planu naprawczego. Związek został oddłużony (140 tys. zł długu w czerwcu 2016 roku) i po raz pierwszy od wielu lat zamknie rok dodatnim wynikiem finansowym. Wprowadzono przejrzyste zasady podziału biletów na mecze reprezentacji (wcześniej był problem z rozliczeniem płatności za bilety i związek na tym tracił). Wprowadzono bardziej szczegółowy system kontroli i obiegu dokumentów wewnątrz związku. Wdrożony został plan oszczędnościowy. Jednym z jego elementów było przeniesienie siedziby związku do mniejszego lokalu, za to w centrum Białegostoku (przy ul. Jurowieckiej 52). W efekcie teraz związek za wynajem płaci około 3,5 tys. zł., a wcześniej 5,6 tys. zł miesięcznie.

Wdrożony został pakiet „tańsza piłka”: wycofane zostały opłaty za kartki w meczach młodzieżowych; w rozgrywkach „Żaka” i „Orlika” zawody mogą sędziować przeszkoleni trenerzy; z klubów na związek zostały przeniesione opłaty za obserwatorów meczowych.

Został wznowiony dialog Podlaskiego ZPN z samorządami. Odbyły się spotkania z samorządowcami m.in. z: Zambrowa, Łomży, Wysokiego Mazowieckiego, Stawisk, Knyszyna i Dobrzyniewa.

– Najbardziej cieszę się, że w końcu zaczęliśmy rozmawiać o podlaskiej piłce. Choć czasem różnimy się poglądami, mamy inne priorytety, ale szukamy kompromisu i wspólnej drogi – mówi prezes Kopczewski.

Zaczęła już działać nowa strona internetowa związku (podlaskizpn.org), lada moment zacznie działać ekstranet. Dodatkowo zostanie stworzone specjalne stanowisko szkoleniowe w siedzibie związku, by można było się indywidualnie dokształcać z obsługi ekstranet-u.

– Warto zauważyć, że po raz pierwszy od lat przedstawiciele Podlaskiego ZPN znaleźli się w wielu ważnych organach „centrali” – dodaje prezes Kopczewski. – W sumie to 25 osób.

 • Wiceprezes PZPN ds. Piłkarstwa Profesjonalnego – Cezary Kulesza
 • Komisja Techniczna – Sławomir Kopczewski– wiceprzewodniczący, Kowalewski Wojciech – członek komisji
 • Najwyższa Komisja Odwoławcza PZPN – Paweł Przełomski – członek komisji
 • Komisja ds. Rozgrywek i Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN – Dariusz Mazur
 • Komisja ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN – Arkadiusz Studniarek – członek komisji
 • Komisja ds. Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN – Wojciech Wasilewski – członek komisji
 • Komisja Finansowa PZPN – Wojciech Strzałkowski – członek komisji
 • Komisja ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN – Wacław Rekść – członek komisji
 • Komisji ds. Odznaczeń i Zasobów Archiwalnych PZPN – Jarosław Kulesza – członek komisji
 • Delegaci Meczowi PZPN w ramach rozgrywek szczebla centralnego w sezonie 2016/2017: Waldemar Gorlo, Tadeusz Siejewicz
 • Kolegium Sędziów PZPN Przewodniczący Zespołu Futsalu: Przemysław Sarosiek
 • Kapituła ds. odznaczeń Kolegium Sędziów PZPN: Antoni Plona
 • Sędziowie szczebla centralnego: Konrad Kiełczewski, Diana Czerska- Kurek, Agnieszka Dobrzyńska, Ewelina Fiodorczuk, Marcin Adamski, Paweł Tokarewicz, Monika Czudzinowicz, Agnieszka Żmudzka
 • Obserwatorzy szczebla centralnego: Plona Antoni, Wojno Tomasz, Marek Bilminkonferencja3

Związek uruchomił programy szkoleniowe: dla trenerów (w dwóch szkoleniach w grudniu ub.r. udział wzięło ponad 250 trenerów, instruktorów i nauczycieli wychowania fizycznego zajmujących się sportem dziecięcym i młodzieżowym), sędziów (zaplanowane jest 21-22 stycznia w Supraślu) oraz z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych (miało miejsce jesienią 2016). Niedługo też rozpoczną się szkolenia stewardów meczowych pracujących w klubach.

W najbliższym czasie najważniejszym wydarzeniem będzie Konwent Podlaskich Samorządów – zjazd samorządów i środowisk piłkarskich. Ma to być forum, podczas którego w obecności najważniejszych podlaskich samorządowców (m.in. marszałek, wojewoda, czy starostowie), spróbujemy wspólnie zastanowić się jak poprawić sytuację podlaskiej piłki, rozwijać sport dziecięcy i młodzieżowy.

Nadal wyjaśniamy sytuację, która została ujawniona podczas wyborów. Wówczas stwierdzono, że były prezes Podlaskiego ZPN mógł niezgodnie z prawem pełnić swoją funkcję, po tym jak został skazany prawomocnym wyrokiem sądowym. Teraz konieczne jest ustalenie, czy decyzje podjęte przez byłego prezesa, były prawnie wiążące. Czekamy na opinie prawne.